Март 2020

Школски библиотекар Тамара Јовановић,
Професор разредне наставе Снежана Радовановић
Педагошки асистент Кристина Јовановић
Датум одржавања активности: од 7. до 13. октобра 2013.год.
Учесници: ученици одељења  од I до IV разреда (који нису отишли на рекреативну наставу и ученици из продуженог боравка) и организатори.
Идеја је била да изводећи их у природу, код деце развијамо свест о екологији, очувању животне средине, да их приближимо природи и научимо их да о њој брину. Као и упознавање са друштвеним добрима нашег места.
Обилазећи фирме Банатског Карловца, осим што су се провели, такође су много тога научили о раду, производњи и функционисању тих фирми.
Осим фирми обишли смо многа места, која су друштвено корисна и која нуде многа знања нашим ученицима, а ученици нису у прилици да их често обилазе. Нека од тих места су: базен, воћњаци, виногради, ратни бункери, сметлиште, њиве, силоси...
Запрепашћујућа је чињеница да деца данас проводе више времена пред телевизором и рачунаром него напољу, у природи, баш као и то да неки малишани на излет одлазе једино захваљујући програму у склопу школе.
Боравак у природи је едукативан, нарочито за децу.
Она тако уче о свету који их окружује, имају могућност да га непосредно доживе, подстиче их на креативност, развија њихову машту.
Такође, док су у природи, деца кроз игру тестирају своје могућности, посебно брзину, снагу, издржљивост али на тај начин да уче о себи.
Наиме, они кроз игру и дружење стварају односе са пријатељима и свима око себе.
На тај начин схватају да квалитет њиховог живота увелико зависи од тих односа.
Тиме деца практично вежбају толеранцију али и ослобађају вишак енергије.
 Исто тако, деца кроз игру уче да прихватају пораз, развијају осећај среће, задовољства.
Пошли смо од тога да је савремени начин живота тако определио децу да све мање бораве на свежем ваздуху, заборављајући колико то може да допринесе међусобном зближавању, бољој комуникацији, развоју креативности.
На петодневном излету кроз разне едукативне радионице, деца су учила, користила већ стечена знања и дружила се са међусобно и са учитељима.
Активности ученика:

• Шетња
  • Ликовна радионица
  • Спортске активности
  • Музичка радионица
У 08.00 часова – полазак из школе.
Сатница није одређена, јер смо сваки дан обилазили више места. Повратак је свкодневно био до 10-45.
08.10. у уторак авантура је почела одласком на месни базен. Приликом повратка обишли смо силосе - мешаоне хране ,,Фитолек” у току шетње ученици су користили раније стечена знања, у наставку шетње посетили смо фирму ,,Југобанат” и ,,Пешчару”.
09.10. у среду смо кренули у обилазак железничке станице (код које се налази споменик Михајлу Пупину , чији је рођендан био баш тог дана), преко рита, на коме се налази сметлиште, преко рибњака Белог Багера, ратних бункера и кукурузишта.
10.10. у четвртак обилазак јавно-комуналног предузећа ,,Услуга”.
11.10.у петак према Девојачком бунару, па кроз њиве , воћњаке и винограде, па околним путем до Метеоролошке станице, па познатим путем назад.
Успут су ученици обнављали знања из препознавања биљног и животињског света, у облику говорних вежби описивали природу.
Именовали су на енглеском језику предмете, бића и појаве из природе.
Сматрамо да су деца у току ове шетње обновила градиво из српског језика, енглеског језика и природе и друштва.
14.10.  одржана је ликовна радионица у којој су учествовала деца првог разреда.
 У оквиру ликовне радионице, ученици су цртали теме са излета.
Надамо се да ће се наш рад допасти нашим колегама учитељима и да ће опробати и овакав модел рада.
Ми вам искуствено можемо рећи да су деца, дружећи се  у природном амбијенту на свежем ваздуху,радо размењивала стечена и усвајала нова знања.
По њиховим речима овај излет ће дуго памтити.